Hyund i30 04 2019 1140x190px 2
Thumb 2w Thumb 1w Thumb 3w Thumb 4w Thumb 5w Thumb 6w Thumb 7w Thumb 8w Thumb 9w Thumb 10w Thumb 11w

Volkswagen ukázal Číňanom úplne nový Passat

Luxusný sedan opäť narástol a presedlal na najnovšiu platformu MQB.

Volkswagen Passat vedie dvojaký život. V Číne a Severnej Amerike vyzerá inak ako u nás. Je väčší a až doteraz si vystačil so staršou podvozkovou platformou PQ46.

Zatiaľ čo európsky Passat podstúpi koncom tohto roka omladzovaciu kúru, do Číny (a neskôr aj do Severnej Ameriky) prichádza nová generácia. Manažérsky sedan opäť výrazne narástol, keď na dĺžku meria 4933 mm, na šírku 1836 mm, na výšku 1469 mm a rázvor náprav má hodnotu 2871 mm. Pre porovnanie pridávame miery európskej verzie: 4767 x 1832 x 1456 mm, rázvor: 2791 mm.

Automobil existuje v jedinej karosárskej verzii, teda ako klasický sedan. Číňania ani Američania totiž nejavia o kombi dostatočne veľký záujem.

Dizajnéri sa v zásade inšpirovali európskym Passatom a zároveň Arteonom. Diódové predné svetlomety plynulo nadväzujú na širokú masku chladiča. Profil auta skrášľujú malé okná za zadnými dverami. Vďaka nim sú zadné stĺpiky pomerne tenké. Passat sa nesnaží napodobňovať kupé - línia strechy je relatívne rovná, aby mali zadní pasažieri dostatok miesta.

Vzadu zaujme najmä netradičné označenie "380 TSI", ktoré pravdepodobne upozorňuje na najvyšší krútiaci moment benzínového dvojlitra TSI. K dispozícii sú dve výkonové verzie - slabšia dosahuje 137 kW (186 k), silnejšia 162 kW (220 k). Obe štandardne spolupracujú so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG. 

Alternatívou k čistému benzínu je plug-in hybrid, kombinujúci jedna-štvorku TSI s elektromotorom. Táto verzia dosahuje výkon 155 kW (211 k). Dojazd na jedno nabitie v elektrickom móde zatiaľ nepoznáme. Ak ide o jazdné vlastnosti a komfort, hlavnou zmenou v prípade nového Passatu pre čínsky a severoamerický trh je použitie modulárnej platformy MQB.

V interiéri vidíme najnovšie trendy i klasiku. Šofér má pred sebou digitálny prístrojový panel a hneď vedľa neho je dotykový displej patriaci multimediálnemu a navigačnému systému. Má uhlopriečku 10,25 palca, ale klimatizáciu si prostredníctvom neho nenastavíte. Na to slúži klasický ovládací panel. Pred spolujazdcom sa nachádza dlhý výduch klimatizácie.

Čínski zákazníci si potrpia na ozdoby, a tak karosériu skrášľuje množstvo chrómovaných detailov. Vo vnútri nechýba imitácia dreva, ktorá našla uplatnenie aj na volante. Veľkorysé je náladové podsvietenie palubnej dosky a výplní dverí.