Conti france sk 1140x86
Thumb 4w Thumb 1w Thumb 3w Thumb 2w Thumb 5w Thumb 6w

Volkswagen ukázal pick-up väčší ako Amarok

Atlas Tanoak Pick-up je najväčší automobil postavený na platforme MQB.

Volkswagen bojuje o stratenú priazeň Američanov na všetkých frontoch. V New Yorku aktuálne prezentuje štúdiu - na americké pomery - stredne veľkého pick-upu. Nemci skúmajú, či existuje o také auto záujem.

Štúdia Volkswagen Atlas Tanoak Pick-up dostala názov podľa stromu, ktorý sa vyskytuje na brehoch Tichého oceánu v USA. Tanoak patrí do čeľade bukov a dorastá až do výšky 40 metrov. Symbolicky, Volkswagen Atlas Tanoak Pick-up je najväčšie auto postavené na modulárnej platforme MQB.

Novinka svojimi proporciami 5438 x 2029 x 1844 mm spoľahlivo prerástla Volkswagen Amarok. Dlhší má aj rázvor s hodnotou 3259 mm. Je zvláštne, že taký veľký pick-up nespočíva na rámovom podvozku, ale má samonosnú karosériu.

Pohon zabezpečuje atmosférický benzínový šesťvalec 3,6 FSI (203 kW/276 k), uložený vpredu naprieč. Motor spolupracuje s osemstupňovou meničovou automatickou prevodovkou a roztáča všetky štyri kolesá. Volkwagen tvrdí, že jeho pick-up akceleruje z pokoja na rýchlosť 96 km/h (60 mph) za 8,5 sekundy.

Dizajn čerpá inšpiráciu od ostatných najnovších modelov z Wolfsburgu. Efektne pôsobí svetelná technika i napojenie nákladového priestoru na štvordverovú kabínu. Zatiaľ čo predné kľučky sú konvenčné, zadné dizajnéri zapustili do šedého plastu. Správny silácky výraz autu dodáva veľká maska chladiča, doplnená o názov Atlas. V spodnej časti vidíme náznak ochranného krytu motora s integrovaným navijakom. Vzadu okrem spomínanej svetelnej techniky, dominuje pár masívnych koncoviek výfuku.

Interiér, to je stará známa pesnička, inšpirovaná sériovým Volkswagenom Atlas a zároveň štúdiou Atlas Sport Cross Concept. Dizajnéri takpovediac vyčistili palubnú dosku od zbytočných tlačidiel. Väčšina funkcií sa ovláda cez dva dotykové displeje, umiestnené na stredovej konzole. Špecialitou pick-upu je žlté náladové osvetlenie kabíny.

Ako pohodlne sa sedí cestujúcim vzadu, to výrobca neukázal. Spomenul však rozmery úložnej plochy - dĺžka 1628 mm, šírka 1450 mm, šírka medzi podbehmi 1214 mm.

Napriek tomu, že Volkswagen Atlas Tanoak Pick-up nemá rámový podvozok, terénu sa rozhodne nebojí. Nemci ho obuli do off-roadových pneumatík rozmeru 275/55 R20 a spomenuli aj svetlú výšku podvozka 236 mm.

Teraz sú najdôležitejšie reakcie potenciálnych zákazníkov. Od nich závisí, či Volkswagen bude uvažovať o prípadnej sériovej výrobe alebo nie. Tak či onak, do Európy by sa Tanoak zrejme nedostal. My predsa máme Amarok, ktorý zase v Severnej Amerike chýba.