Continental 2018 oktober 1140x86
Advertisement
Thumb 21v Thumb 22v Thumb 23v Thumb 24v Thumb 25v Thumb 26v Thumb 27v Thumb 28v

Volkswagen Virtus GTS je športový sedan s génmi Pola

Volkswagen posiela ďalší pozdrav z ďalekého autosalónu v brazílskom Sao Paulo.

Pamätáte si na Volkswagen Polo Classic z deväťdesiatych rokov minulého storočia? Malý sedan bol celkom obľúbený aj na Slovensku, ale žiadny z jeho nástupcov sa k nám už nedostal.

Pritom Volkswagen odvtedy postavil ďalšie tri generácie sedanu odvodeného od Pola. Najnovšia sa volá Virtus a ide o špecialitu pre Južnú Ameriku, Indiu, Rusko alebo Čínu. O predaji na starom kontinente sa neuvažuje.

Virtus využíva kompletný technický základ najnovšieho Pola, vrátane platformy MQB A0. Konštruktéri natiahli rázvor z pôvodných 2564 na 2650 mm, aby zabezpečili ešte viac miesta pre nohy zadných pasažierov. K pohodliu prispievajú doširoka sa otvárajúce zadné dvere.

Dlhší je aj zadný previs karosérie, takže sedan sa môže pochváliť obrovským, 521-litrovým batožinovým priestorom. Celková dĺžka auta dosahuje 4480 mm.

V súvislosti s dizajnom rozhodne nemôžeme povedať, že by išlo o Polo s dodatočne nalepeným kufrom. Novinka zdieľa s hatchbackom iba predné partie a zaujímavý prelis v oblasti bočných kľučiek. Strecha je ladne zaoblená - plynulo nadväzuje na krátke veko batožinového priestoru. Líniu zakončuje efektná odtrhová hrana.

Virtus má dvojdielne koncové svetlá a vo vyšších výbavách aj chrómované ozdoby, vrátane imitácie dvoch koncoviek výfuku v zadnom nárazníku.

Palubná doska vychádza z Pola. K dispozícii je dokonca aj plne digitálny prístrojový panel, teda displej s uhlopriečkou 12,3 palca, ktorý nahrádza klasické analógové ukazovatele.

Zaujímavo vyzerá ponuka motorov. Juhoamerickí zákazníci si môžu vybrať medzi klasikou a modernou. Klasiku zastupuje atmosférický benzínový štvorvalec 1,6 16V (81 kW/110 k), dodávaný výhradne s päťstupňovou manuálnou prevodovkou.

Modernu reprezentuje litrový prepĺňaný trojvalec TSI (85 kW/115 k), spriahnutý so šesťstupňovým meničovým automatom Tiptronic. Oba motory sú prispôsobené pre spaľovanie paliva na báze etanolu.

Na autosalóne v Sao Paulo práve debutuje Volkswagen Virtus GTS Concept. Ide o víziu športovej verzie, ktorá sa po vizuálnej stránke nechala inšpirovať európskym Polom GTI. Inšpiráciu vidieť na tvare 17-palcových zliatinových diskov, červenej linke v maske chladiča, ale aj na tvare predného nárazníka.

Pod kapotou by ste prepĺňaný benzínový dvojliter hľadali márne. Virtus GTS Concept si vystačí s jedna-štvorkou TSI, ktorá produkuje výkon 110 kW (150 k) a môže spaľovať aj etanol. Predné kolesá roztáča cez šesťstupňový meničový automat Tiptronic.