Volkswagen zverejnil kresbu nového Touaregu. Bude luxusnejší

Nové vydanie veľkého športovo-úžitkového z Devínskej Novej Vsi predstavia na jar. Ponúkne pneumatické pruženie, riadenú zadnú nápravu i plug-in hybridný pohon.

Volkswagen potvrdil, že tretiu generáciu luxusného SUV Touareg odhalí 23. marca na autosalóne v Pekingu. Čína je pre Nemcov ohromne dôležitý trh, a tak dostala prednosť pred osvedčeným ženevským autosalónom.

Aktuálne zverejnená kresba upriamuje pozornosť na profil nového Touaregu - na výrazné prelisy v plechu a na zužujúce sa okná. Tvary auta sú dielom tímu dizajnérov pod vedením Klausa Bischoffa. Avšak nemusíme zostať iba pri kresbe. Novinku sa nedávno podarilo odfotiť amatérskemu fotografovi počas výroby reklamných materiálov. Fotografie zachytávajú predné a zadné partie auta.

Do očí udrie hlavne majestátna maska chladiča opticky prepojená so svetlometmi. Volkswagen tento dizajnový prvok použil na viacerých nových modeloch, ale v Touaregu vyzerá najefektnejšie. Zaujímavé sú aj dva výrazné prelisy, tiahnúce sa profilom karosérie, pomerne štíhle koncové svetlá a medzi nimi štylizovaný nápis "Touareg".

Škoda, že zatiaľ nevidíme do kabíny, lebo práve tam sa údajne odohrala najväčšia revolúcia. Volkswagen avizuje jeden z najväčších digitálnych prístrojových panelov a nový typ zábavného systému. Šofér si na stredovej konzole bude môcť nakonfigurovať základné menu prostredníctvom virtuálnych "dlaždíc" podobne ako na niektorých smartfónoch. Na palube pribudne virtuálna asistentka Alexa od Amazonu, takže človek v aute nebude nikdy sám... 

Neoficiálne správy hovoria, že palubná doska dostala na pomery Volkswagenu odvážne tvary, aby dokázala pritiahnuť zákazníkov, obzerajúcich sa napríklad po Volve XC90.

Volkswagen Touareg medzigeneračne narastie, a to do dĺžky i šírky. Špekuluje sa, že toto veľké SUV bude za príplatok môcť byť až sedemmiestne.

Hoci centimetre pribudli, kilogramy musia ísť dole. Markantný podiel na odtučňovacej kúre má predovšetkým podvozková platforma MLB Evo, ktorú v rôznych variáciách používa Audi Q7, Bentley Bentayga, Lamborghini Urus alebo Porsche Cayenne. Zatiaľ čo dnes najľahší Touareg váži vyše 2100 kg, s príchodom novej generácie by hmotnosť základnej verzie mala klesnúť pod dve tony.

Veľký Volkswagen dostane natáčaciu zadnú nápravu pre jednoduchšie manévrovanie, vyšší komfort zabezpečí pneumatické pruženie.

Prvé husle v ponuke motorov zohrá benzínový a naftový šesťvalec s objemom tri litre. Pod kapotou síce nájdeme aj prepĺňaný štvorvalec 2,0 TSI, no v Európe bude dostupný len v kombinácii s elektromotorom ako plug-in hybrid. S plne nabitými bateriámi by veľké SUV malo prejsť iba na elektrinu približne 50 km. "Čistý" štvorvalec bez elektrickej pomoci Volkswagen ponúkne iba v Číne. Osemvalec sa v ponuke objaví neskôr a možno príde aj prekvapenie v podobe prepĺňaného šesťvalca VR6.