Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb externy bocny airbazfg autozurnal.ta3.com  3 Thumb externy bocny airbazfg autozurnal.ta3.com  1 Thumb externy bocny airbazfg autozurnal.ta3.com  4 Thumb externy bocny airbazfg autozurnal.ta3.com  2

Vonkajší airbag ochráni auto aj život cestujúcich. Ako funguje?

Vonkajší airbag predstavila firma ZF už v novembri roku 2018. Od vtedy svoje know-how vylepšila a priniesla bližšie k sériovej produkcii. Pozrite si, ako môže externý vonkajší airbag pomôcť zachrániť ľudské životy a tiež plechy auta pri nebezpečných bočných nárazoch.

Podľa ZF patria práve bočné nárazy medzi najnebezpečnejšie. Len v samotnom Nemecku umrie ročne 700 ľudí na následky takýchto nehôd. Firma verí, že práve prediktívny systém zmiernenia následkov bočnej kolízie s vonkajším airbagom dokáže znížiť počet vážnych dopravných nehôd zapríčinených bočným nárazom o 40 %. Dôvodom má byť o 30 % menší prienik narážajúceho vozidla do svojej "obete".

Prototyp bezpečnostného systému využíva bočný vonkajší airbag umiestnený v oblasti prahov auta. Spolu s kamerami, senzormi, prediktívnym softvérom a algoritmom zabezpečia v prípade nehody vystrelenie airbagu maximálne v čase 150 milisekúnd pred nárazom. ZF tvrdí, že práve vyladenie systému, ktorý musí presne odhadnúť nebezpečie a to, či sa mu ešte dá vyhnúť alebo nie, bolo tvrdým orieškom.

Ak systém vyhodnotí zrážku ako nevyhnutnú, nafúkne vonkajší airbag s objemom 280 až 400 litrov a vytvorí dodatočnú deformačnú zónu. Objem airbagov je 5 - 8x väčši ako objem vodičovho airbagu. Generátory plynu tak musia byť oveľa výkonnejšie aby vaky nafúkli dostatočne a včas. Na videu vyššie demonštruje ZF úspešné naladenie a použitie prototypu vonkajšieho airbagu. Jedinou pehou na kráse je použitie akejsi testovacej mulice namiesto reálneho narážajúceho vozidla. Verím, že obetovanie dvoch plechových áut by pri takomto veľkom projekte pôsobilo vierohodnejšie.