Conti france sk 1140x86

Všestranné autobusy Scania Interlink

Vo vozidlovom parku SAD Dunajská Streda v polovici januára pribudla flotila linkových autobusov Scania Interlink LD. V novom roku tak na slovenské cesty prichádza najnovší model značky Scania pre medzimestskú dopravu.

Zástupcovia dopravcu si prevzali celkove 8 takýchto autobusov s kapacitou 71 sediacich cestujúcich a ďalšími 20 miestami na státie. Vozidlá poháňa vznetový13-litrový radový 6-valcový motor s výkonom 302 kW (410 k) pri otáčkach 1900 min-1, v ponuke sú však aj motory na bioplyn, bionaftu, HVO, zemný plyn. Prevodovka je 12-stupňová s automatizovaným systémom radenia Opticruise.

Modelový rad Interlink vyrábaný vo fínskom meste Lahti je všestranný a flexibilný – spája v sebe autobus na prímestskú, kyvadlovú, medzimestskú alebo expresnú prepravu. Ponúka priestranný interiér, výbornú izoláciu a klimatizáciu do všetkých poveternostných podmienok. Vonkajšie rozmery autobusu sú 15 m/2,55 m/3,31 m (d/š/v), pričom verzia LD má čiastočne zníženú podlahu (LD – LowDecker). V rámci konfigurácie vozidla sa interiér, podvozok, prevodovka aj služby dajú prispôsobiť potrebám prevádzkovateľa a cestujúcich. Zákazník si môže zvoliť prepravnú kapacitu, rozmiestnenie sedadiel či dverí, batožinové police, panely osvetlenia, vybrať čalúnenie a mnohé ďalšie prvky.

„Snažíme sa obnovovať vozidlový park, aby bol v maximálnej miere zabezpečený komfort cestujúcich,“ komentoval novinku Ing. Miloslav Homola, člen predstavenstva a zástupca riaditeľa SAD Dunajská Streda, a.s. „Tieto typy autobusov Scania dopĺňajú našu flotilu a veríme, že budú určitým lakmusovým papierikom, aby sme si vedeli porovnať jazdné vlastnosti, parametre a špecifikácie. Ide o vozidlá, aké sme doteraz nemali a myslíme si, že to posunie celkové nároky. Napríklad nie všetko bolo v minulosti štandardnou súčasťou dodávok, či už sledovanie vozidiel, celkový monitoring, sledovanie technického stavu. Zároveň to bude aj istým usmernením pre vodičov, aby jazdili hospodárne a predchádzali zbytočným nákladom.“

Slovenská autobusová doprava Dunajská Streda patrí medzi dopravcov s vlastným servisom. Má teda náročné požiadavky na poskytovanie včasného, rýchleho a kvalitného servisu zo strany spoločnosti Scania. „V najbližších mesiacoch bude prevádzka týchto autobusov pod drobnohľadom viacerých odborníkov zo SAD Dunajská Streda,“ povedal Marcel Minarič, obchodný zástupca pre autobusy Scania v SR. „Ide o dôležitú časť našej spolupráce. Veríme, že analyzované výsledky prevádzky budú pozitívne a že splnia vysoké očakávania a ciele nového majiteľa vrátane nárokov na servisné služby.“