Conti france sk 1140x86
Thumb tben6969 Thumb tben6927 Thumb b3txqlwtstglnx ytvucjq Thumb tben6935 Thumb tben6954

VW Multivan PanAmericana 2.0 BiTDI 4Motion: Plnohodnotný konkurent luxusným SUV

Volkswagen rozširuje ponuku modelu Multivan o terénnejšiu verziu PanAmericana. Ako prezrádza názov, malo by ísť o pohodlného prepravcu naprieč kontinentmi, ktorý vďaka zvýšenej svetlosti podvozka a špeciálnej ochrane motora a prevodovky nemá problém ani s menej kvalitnými, šotolinovými a inými cestami.

V našich končinách by som ale v ňom videl skôr alternatívu k luxusným SUV, či spoločníka na prevádzkovanie svojich koníčkov. Vďaka hliníkovej podlahe je totiž PanAmericana ideálna pre prepravu cestných alebo terénnych motocyklov, prípadne horských bicyklov. Vďaka zárezom sa nešmýka a ľahko sa udržiava. Keď na to príde, blato z nej ľahko vyzametáte a podlahu umyjete mopom. Pred klasickým Multivanom by som PanAmericanu uprednostnil aj v prípade, pokiaľ často jazdievate do hôr. Vďaka štandardne dvihnutému podvozku o 2 cm sa s PanAmericanou bude ľahšie pohybovať v teréne, manévrovať v hlbokom snehu.

Posledné prázdne tlačidlo je pre mechanickú uzávierku zadného diferenciálu.

 

PanAmericana je dostupná iba v kratšej z dvoch dĺžok rázvoru náprav pre Multivan. Práve kvôli ľahšiemu pohybu v teréne. Na Slovensku sú na výber 4 motory. Benzínový aj naftovým dvojliter v dvoch výkonových verziách - 110 kW/ 150 a 150 kW/204 k, pričom obe naftové verzie sa dajú kombinovať s pohonom predných aj všetkých 4 kolies s manuálnou prevodovkou aj s DSG. Slabší benzín sa dodáva len s manuálom, silnejší zase iba vo verzii s DSG a voliteľne so štvorkolkou.

Paradoxom je, že za všetky prvky, ktorými sa testovacia PanAmericana odlišovala od klasického Multivana sa v podstate pripláca. Až na dizajnové úpravy zvýrazňujúce jeho robustnosť a zvýšenú svetlosť podvozka, ktorá je štandardom. Podlaha s hliníkovou úpravou vyjde na 368 eur, hliníkový kryt motora 1067 eur. Malou chybičkou krásy sú skrutky trčiace z lyže chrániacej motor aj prevodovku, ktoré sa ako prvé budú zadierať o povrch pokiaľ budete šmýkať lyžou po povrchu. Treba však aj zdôrazniť, že z ochranných krytov dodávaných v sérii je toto najpoctivejšia lyža s akou som sa stretol. Ani toto však nie je ešte definitíva. Prikryť si môžete aj zvyšok podlahy, predovšetkým plastovú nádrž, zadný diferenciál a tlmič výfuku. Vtedy za kompletnú ochranu podvozka aj s krytom motora a prevodovky zaplatíte 3828 eur. Nie je to málo, pokiaľ ale často jazdievate do terénu alebo po nespevnených cestách, určite sa oplatí.

Hliníková podlaha v interiéri sa ľahko udržiava.

 

Samotné pruženie je aj vplyvom dvihnutia podvozka naladené tuhšie v porovnaní s klasickým Multivanom. Teda tlmiče ako také sú príjemne komfortné, ale pri prejazdoch hrubších nerovností sa prostredníctvom ťažkých kolies a tuhších pružín prenášajú do kabíny o niečo citeľnejšie vibrácie. Nie je to ale nič neznesiteľné alebo zásadne rušivé. Testovaný biturbo naftový dvojliter prepožičiava Mutivanu skvelú jazdnú dynamiku. Zo skúsenosti mu stačí aj slabší 110 kW verzia, ale so 150 kW si to viete naozaj užiť. Výborná je aj jeho spotreba. Na mojom testovacom okruhu zloženom z okresiek aj diaľnice si z nádrže odpil len 7,9 l nafty na 100 km. K jeho schopnostiam v teréne pripravujeme samostatné video, ktoré čoskoro uvidíte na našom webe autozurnal.com. Na záver ma trápila už len jedna otázka - a síce parkovanie v podzemných garážach. Zámerne som si našiel garáž s nižšou, presnejšie 2 m podchodnou výškou ako vo väčšine nákupných centier (2,1 m) a PanAmericana nemala problém. V nižších garážach ako 2 m by som už ale bol opatrný.

S poctivejšou spodnou ochranou motora a prevodovky sme sa v sériovej výrobe ešte nestretli.

 

Kúpiť, či nekúpiť?

Vyššia svetlosť podvozka a výbava ako hliníková  ochrana zospodu a podlaha  vnútri je presne upgrade, ktorý by som aj ja uvítal na svojom aute. Autu dodáva robustnejší vzhľad, vodičovi a posádke viac  slobody pri pohybe po nespevnených cestách a ešte som zabudol na dva prvky výbavy, kvôli ktorým som chcel práve PanAmericanu a ktoré dnes nie sú bežné ani v segmente SUV - asistent pre klesanie z kopca a mechanická uzávierka zadného diferenciálu.
Kupujem!

 

Technické parametre
motor  2.0 BiTDI
zdvihový objem [cm3] 1968
výkon [kW/k]  150/204
pri otáčkach [1/min]  4000
krútiaci moment [Nm]  450
pri otáčkach [1/min]  1400 - 2400
maximálna rýchlosť [km/h]  199
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]  10,1
pohotovostná hmotnosť  2195
nam. spotreba [l/100 km]  7,9
batožinový priestor [m2] 4,3
cena testovaného modelu [€]  52 260