Hyundai i30 2019 januar 1140x190

Vylepšený SEAT Leon TGI Evo má silnejší motor a tri nádrže na plyn

Na benzín po novom prejdete iba asi 150 kilometrov, prioritou je jazda na plyn. 

V priebehu tohto roka očakávame premiéru štvrtej generácie SEATu Leon. Španieli napriek tomu venujú pozornosť aj súčasnému modelu. Jednou z posledných inovácií je uvedenie vylepšenej verzie Leon TGI Evo, ktorá môže spaľovať benzín i stlačený zemný plyn (CNG).

Aktuálna modernizácia priniesla tri zásadné zmeny: výkonnejší motor, až tri nádrže na plyn a zároveň menší dojazd na benzín.

Zatiaľ čo sesterská Škoda Octavia je v plynovej verzii dostupná iba ako kombi, Leon si zachoval oba karosárske varianty - päťdverový hatchback a kombi. Starý benzínový štvorvalec 1,4 TSI nahradila pod prednou kapotou nová jedna-päťka TSI. Pýši sa variabilnou geometriou lopatiek turba a prepracovaným časovaním ventilov, ktorý jej umožňuje pracovať v Millerovom cykle. Motor dosahuje výkon 96 kW (130 k), teda o 14,7 kW (20 k) viac ako predchádzajúci agregát. 

Výrobca si od tejto zmeny sľubuje lepšiu dynamiku, ktorá pri predchodcovi bola približne na úrovni benzínového motora 1,2 TSI. Konkrétne údaje o pružnosti však zatiaľ nepoznáme. 

SEAT Leon TGI Evo môžete mať so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, alebo so sedemstupňovým dvojspojkovým ústrojenstvom DSG. Tu opäť vidíme rozdiel v porovnaní s plynovou Octaviou, pre ktorú je k dispozícii výhradne dvojspojková prevodovka DSG. 

Popri doplnení motora o vstrekovacie trysky pre plyn a novú riadiacu jednotku, sa úpravy techniky zamerali najmä na vodítka a sedlá ventilov, keďže plyn má v porovnaní s benzínom podstatne nižšiu mazaciu schopnosť. Piesty dostali chróm-niklový povlak. Vyššia teplota potrebná pre zapálenie CNG oproti benzínu (650-750 vs. 470°C), si vyžiadala montáž účinnejších zapaľovacích sviečok.

Auto dokáže aj za studena naštartovať na plyn. Jedine pri teplote chladiacej kvapaliny pod -10°C, motor dostáva počas prvých sekúnd behu benzín. Riadiaca elektronika inak vždy preferuje jazdu na plyn.

Tomu sa prispôsobilo aj usporiadanie palivových nádrží. Predchodca mal dva zásobníky na plyn s celkovou kapacitou 15 kilogramov, plus klasickú 50-litrovú nádrž.

Novinka má až tri zásobníky na plyn - dva kompozitové, umiestnené pod podlahou kufra a jeden oceľový, pod zadnými sedadlami. Konštruktéri tým pádom museli radikálne zmenšiť benzínovú nádrž. Jej presný objem nepoznáme, avšak výrobca udáva 150-kilometrový dojazd na benzín. Benzínová nádrž je určená na núdzový dojazd v oblastiach, kde nemáte možnosť natankovať plyn. 

Tri zásobníky na plyn majú celkovú kapacitu 17,7 kilogramu, čo v ideálnom prípade podľa výrobcu stačí na dojazd päťsto kilometrov. Celkový akčný rádius  - vrátane benzínu - predstavuje 650 km.

Španieli očakávajú, že kto si kúpi SEAT Leon TGI Evo, bude jazdiť najmä na plyn a benzín využije iba zriedka. Počet verejných CNG čerpacích staníc na Slovensku v súčasnosti tesne prekračuje desiatku. Sústredené sú prevažne v strede a na západe krajiny.

Compressed Natural Gas alebo stlačený zemný plyn je bezpečnejší ako tekutý ropný plyn, dosahuje vyššie oktánové číslo (asi 130; LPG cca 110) a pri jeho spaľovaní vzniká menej škodlivín.

Lenže veľká časť dnes predávaného CNG sa ťaží spoločne s ropou, a tak CNG radíme medzi takzvané fosílne palivá. Existuje síce alternatíva v podobe výroby metánu z biomasy, ale zatiaľ sa nestihla dostatočne rozšíriť.