20001 banner astra1140x190
Thumb vw passat vyroba na slovensku Thumb content modernizovany vw passat 2020 autozurnal.com 3 Thumb content modernizovany vw passat 2020 autozurnal.com 1 Thumb content modernizovany vw passat 2020 autozurnal.com 4 Thumb content modernizovany vw passat 2020 autozurnal.com 5 Thumb content modernizovany vw passat 2020 autozurnal.com 6 Thumb content modernizovany vw passat 2020 autozurnal.com 7 Thumb content modernizovany vw passat 2020 autozurnal.com 10 Thumb content modernizovany vw passat 2020 autozurnal.com 9 Thumb content modernizovany vw passat 2020 autozurnal.com 8 Thumb content modernizovany vw passat 2020 autozurnal.com 11 Thumb content modernizovany vw passat 2020 autozurnal.com 12 Thumb content modernizovany vw passat 2020 autozurnal.com 13 Thumb content modernizovany vw passat 2020 autozurnal.com 14 Thumb content modernizovany vw passat 2020 autozurnal.com 15 Thumb content modernizovany vw passat 2020 autozurnal.com 16 Thumb content modernizovany vw passat 2020 autozurnal.com 17 Thumb content nova skoda superb scout 2019 slovenske ceny autozurnal.com 1

Výroba VW Passat by mala byť na Slovensku! V hre sú aj modely Škody

Volkswagen dlhodobo zvažoval výstavbu novej továrne v Turecku, kde sa mal okrem iného vyrábať aj nový VW Passat. K dohode takmer došlo, no po tureckej ofenzíve v Sýrii sa koncern VW stiahol a hľadá alternatívne riešenia. Podľa najnovších správ by sme nový VW Passat nakoniec mohli vyrábať na Slovensku, v Devínskej Novej Vsi!

Prečítajte si tiež: Aký je nový VW Passat 2,0 TDI Evo v porovnaní s predchodcom?


Volkswagen chystá strategické zmeny. Pripravuje sa na novú vlnu elektrifikácie. VW Passat sa v súčasnosti vyrába v nemeckom Emdene. Keďže továreň v Emdene plánuje VW pretvoriť na rýdzo "elektrickú" a vyrábať v nej len plne elektrické autá (od roku 2022), nemecký gigant plánoval postaviť nové haly v Turecku a presunúť tam časť výroby. Okrem Passatu mal prísť rad aj na Škodu Superb, ktorá s ním zdieľa techniku a technológie. Po vojenských operáciách Turecka v Sýrii zo stavby novej továrne zišlo, do úvahy tak pripadali alternatívy východnej Európy ako napr. Rumunsko, Bulharsko a Srbsko. Volkswagen však následne vyhlásil, že "nehľadá novú lokalitu pre stavbu výrobných hál". Práve v tej chvíli pravdepodobne vznikol vo Wolfsburgu nápad, ako využiť existujúce kapacity tovární, vrátane tej v Bratislave. 

Podľa magazínu Automobilwoche by sa mal VW Passat vyrábať u nás na Slovensku, v bratislavskej Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti tu okrem veľkých SUV Audi Q7, Q8, VW Touareg a Porsche Cayenne vyrábame ešte "dosluhujúce" minitrio SEAT Mii, Škoda Citigo a VW Up. Práve tie by mali od roku 2022 prenechať výrobné kapacity pre nový Passat.

To však nie je všetko. Naše zdroje blízke automobilke VW tvrdia, že k Passatu by sa od roku 2022 mala pridať aj česká Škoda Superb. Česi však svoju vlajkovú loď chcú naďalej vyrábať u nich. Firma nechce prísť o výrobu modelu Superb v Českej republike, ktorý má dobrú maržu a vytvára zisky. 

Okrem toho by sme v Bratislave mali vyrábať aj časť celkovej produkcie Škody Karoq! Nejde však o oficiálne, zaručené správy. Krok využiť voľné kapacity továrne v Devínskej Novej Vsi, ktorá patrí v rámci koncernu medzi mimoriadne skúsené a vyrába veľmi ziskové SUV modely by bol po neúspechu s Tureckom logický.

Prečítajte si tiež: 
Škoda bude viac konkurovať Dacii, SEAT má byť emotívnejší!

 


Zdroj: Autonews, Automobilwoche