Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb volkswagen up coffee Thumb vw coffeeup Thumb volkswagen up coffee  3 Thumb vw coffee up 1 Thumb volkswagen up coffee  2 Thumb vw coffee up 3

Z elektromobilu VW e-up! pojazdná kaviareň

Volkswagen Slovakia vyrobil nedávno pozoruhodné vozidlo. Elektrický Volkswagen e-up!, ktorý pod dohľadom expertov v pilotnej hale bratislavskej automobilky prestavali na unikátnu pojazdnú kaviareň. Stala sa súčasťou projektu up! city v bratislavskom Starom Meste, kde „varí kávu“ počas spoločenských podujatí.

Najväčšia automobilka na Slovensku sa môže pochváliť unikátnym projektom, za ktorým stoja okrem zamestnancov aj žiaci Duálnej akadémie. Nápad vyrobiť coffee up! – elektrické autíčko so zabudovanou kaviarňou a kompletným servisom vznikol asi pred 2 rokmi. „Vďaka skúsenému tímu pracovníkov sa nám podarilo elegantne skĺbiť moderné technológie vo výrobných procesoch a pravé kávové umenie. Ide o inovatívne riešenie na mieru, ktoré spája odborné skúsenosti s výrobou vozidiel a našu lásku k autám,“ povedal Ľuboš Paška, tímlíder pilotnej haly Volkswagen Slovakia, ktorý stál za zrodom verzie coffee up!

Partnerom projektu zaručujúcim kvalitu kávy sa stalo Caffé Trieste. „Auto je vybavené profesionálnou kaviarenskou technológiou. Jej inštalácia do tohto malého auta bola pre všetkých veľkou výzvou. V coffee up! možno pripraviť identicky kvalitnú a chutnú kávu ako v ktorejkoľvek inej kaviarni,“ povedal Jozef Kmeť, konateľ Caffé Trieste. Dodal, že podávaná káva je BAR, čiže zmes obsahujúca 7 typov kávových zŕn prevažne z Južnej Ameriky a Afriky. Vďaka orieškovej chuti, krásnej creme a dlhej perzistencii je zákaznícky najobľúbenejšou zmesou káv. „Sme veľmi radi, že práve my sme sa mohli stať súčasťou tohto jedinečného projektu na Slovensku,“ dodal Kmeť.

Okrem dvojpákového kávovaru je v aute integrovaná aj chladnička, mlynček na kávu, vodovodná batéria na teplú vodu, barely s vodou, čistiace prostriedky a špeciálne vytvorené odkladacie priestory. Limitované miesto najmenšieho modelu Volkswagen je efektívne využité do posledného centimetra. Na realizácii projektu sa podieľali aj žiaci z Duálnej akadémie, ktorí pracovali napr. na odklápateľnej poznávacej značke, pod ktorú ukryli 10 m dlhý elektrický kábel a odtok na odpadovú vodu. „Bola to pre nás veľmi zaujímavá skúsenosť spolupracovať s ľuďmi, od ktorých sme sa mohli veľa naučiť. Spolu s nadobudnutými zručnosťami ich využijeme v budúcnosti,“ povedal Miroslav Jáňa, jeden z 3 žiakov podieľajúcich sa na projekte coffee up!

Pojazdná kaviareň má domovské stanovisko pred Starou tržnicou v Bratislave, kde je situovaný projekt up! city. Verejnosť ju bude môcť vidieť a využiť na spoločenských podujatiach v rôznych kútoch hlavného mesta a blízkom okolí.