Hyundai 06 2019 leaderboard
Thumb renault motor 1 3 tce autozurnal.com Thumb dacia logan mcv autozurnal.com

Zákaz predaja spaľovacích motorov naberá v EÚ reálne kontúry...

Tentokrát s nápadom (opäť) prichádzajú Francúzi. Tí chcú masívne podporiť predaj elektromobilov, výstavbu nabíjacích staníc, zdieľanie áut a rozvoj železníc. Spaľovacie motory tak dostávajú ďalšiu ranu. Kedy ich plánujú "zrušiť" a nepredať žiadne nové auto so spaľovákom pod kapotou?

Predaj nových áut po roku 2040 bez tradičných motorov

Francúzsko a Veľká Británia prišla s návrhom na zákaz spaľovacích motorov už v roku 2017. Podľa plánu by sa po roku 2040 v týchto krajinách nepredalo ani jedno auto so spaľovacím motorom. Zdalo sa, že návrh utíchol... No opak je pravdou. Ministerka dopravy Francúzska Elisabeth Borneová oznámila, že spolu so spomínanou podporou výstavby nabíjacích staníc a železníc by predaj spaľovacích motorov po roku 2040 ozaj dostal stopku.

„Do roku 2050 chceme ako krajina dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. K tomu potrebujeme spoľahlivú cestu, ktorá zahŕňa aj zákaz predaja áut so spaľovacími motormi," cituje Borneovú agentúra Reuters. Súčasťou zákona by okrem zákazu predaja tradičných motorov mala byť podpora výstavby nabíjacích staníc pre obyvateľov bytových komplexov, podpora zdieľania nielen áut, ale aj bicyklov a kolobežiek a v neposlednom rade chcú naliať peniaze do železničnej dopravy. A ak sa k tomuto kroku uchýli Francúzsko, je len otázkou času, kedy sa pridajú aj ďalší veľkí hráči EÚ.

Zdroj: Autoblog