Hyundai 06 1 2019 1140x190

Zakážte spolujazdcom vyložené nohy na palubnej doske. Tu je dôvod

S letnými mesiacmi opäť, rok čo rok, vnímam fenomén, ktorý som nechápal už ako malé dieťa. Rozpálená palubná doska láka bosé nohy, a to najmä našich nežnejších polovičiek. No vyložené nohy na palubnej doske môžu mať veľmi...veľmi nepríjemné následky. Hrozí dokonca smrť.

Stále mi hlava neberie to, ako môžu byť vyložené nohy na rozpálenom plaste v lete, alebo aj všeobecne, záležitosťou pohodlia. Ale v poriadku, predpokladajme, že je to tak. Je tu však veľký dôvod, prečo by ste mali spolujazdcom vyslovene zakázať vykladať nohy, ak pre nich chcete to najlepšie. Aj maličký mestský ťukanec, ktorý by sa inak podpísal len na plechoch auta, môže skončiť s vážnymi následkami, dokonca smrťou...

Vyložené nohy na palubnú dosku nepatria

Bezpečnostné systémy ako pásy a airbagy chránia len vtedy, ak spolujazdec sedí tak, ako má. A teda priamo, s nohami na zemi, nie príliš vzadu a nie so sklonom vhodným na ležanie (aby nemal voľný bezpečnostný pás). Už pri menších ťukancoch hrozí vážne poranenie panvy a chrbtice napr. podšmyknutím. A ak sa k tomu pridá vystrelený airbag, pasažier sa na vlastné nohy, ktoré mal vyložené na palubnej doske, už vôbec nemusí postaviť. Pozrite si nasledujúce video a pridajte si energiu nárazu auta, ktoré nie je v pokoji, ale jazdí určitou rýchlosťou. 

 

A nejde len o demonštráciu, takéto prípady sa stávajú veľmi často. Spomínam si na v minulosti medializovaný prípad ženy, ktorej vystrelený airbag doslova vymrštil nohu do tváre. Následky v podobe zlomeného nosa a ruky boli z tých "lepších". Existujú prípady, po ktorých človek ostal ochrnutý alebo dokonca umrel. A to len kvôli takejto "frajerinke". Jednej žene dokonca airbag vymrštil nohu, ktorá jej poranila hrudník a hlavu. Žena umrela na roztrhnutý perikard srdca... 

Ak poznáte niekoho, kto si rád vykladá nohy na palubnú dosku, pošlite mu tento článok alebo len jedno z odstrašujúcich videí. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o banalitu, no ide o zdravie a život. Ako vodič máte právo prikázať spolujazdcom používanie bezpečnostných pásov a taktiež zakázať správanie, ktoré ohrozuje bezpečnosť na palube. A toto je jeden z prípadov, kedy by ste to mali využiť.