Hyundai 06 1 2019 1140x190

Záujem Južnej Ameriky o Rely Dakar klesá, štart 41. ročníka je otázny

Za to, aby trať púštneho dobrodružstva viedla cez vašu krajinu, musíte zaplatiť.

Slávna Rally Dakar je neodmysliteľne spojená s Afrikou. Napokon, názov dostala podľa hlavného mesta Senegalu, ktoré kedysi bývalo cieľovou destináciou. Lenže zložitá politická situácia a teroristické útoky v Mauretánii vyhnali Dakar z čierneho kontinentu.

Organizátori našli útočisko v Južnej Amerike. Rozmanitá krajna, pohorie Andy alebo púšť Atacama v kombinácii s nadšením miestnych obyvateľov pôsobili ako ideálna alternatíva. Záujem Argentíny, Bolívie, Paraguaja a ďalších krajín však postupne opadol. Dôvodom sú - ako inak - peniaze. 

41. ročník Rely Dakar, ktorý odštartuje 6. januára 2019, sa uskutoční výhradne na území Peru. Vlastne, ešte to nie je isté. Peruánske médiá totiž informujú, že miestna vláda môže na poslednú chvíľu cúvnuť. Príčinou sú vysoké náklady, ktoré musí vynaložiť a otázna výška príjmov.

Organizátori Dakaru si od Peru pýtajú šesť miliónov amerických dolárov za to, že sa súťaž uskutoční na jej území. Ďalších asi 25 miliónov dolárov zhltnú náklady spojené s prípravou infraštruktúry, s logistikou a so zaistením bezpečnosti. Tohto roku sa na území Peru odjazdilo päť etáp a krajina zarobila približne 40 miliónov dolárov. Médiá informovali, že vláde sa zisk nezdá dostatočný.

Čas tlačí obe strany, pretože k podpísaniu konečnej dohody medzi organizátormi dakarskej rely a zástupcami Peru má dôjsť 30. júna. "Je jasné, že Rely Dakar zabezpečí pre Peru veľkú medzinárodnú pozornosť," povedal predseda peruánskej vlády César Villanueva. "Krajina sa nachádza v dobrej ekonomickej kondícii a súťaž môže byť dobrým nástrojom, ako ju propagovať. Robíme všetko pre to, aby sa Dakar 2019 uskutočnil, ale definitívne rozhodnutie ešte len príde," dodal César Villanueva.

Pripomeňme, že Dakar mal naposledy pauzu v roku 2008, keď organizátori súťaž na poslednú chvíľu zrušili pre hrozbu teroristických útokov. Následne v roku 2009 sa už súťaž konala v Južnej Amerike.