Hyundai 2019 01 1140x190
Thumb large lexus es fsport  02 Thumb large 2019 lexus es f sport 27 Thumb large 2019 lexus es f sport 28 Thumb large 2019 lexus es f sport 26 Thumb large 2019 lexus es f sport 29 Thumb large 2019 lexus es f sport 31 Thumb large 2019 lexus es f sport 32 Thumb large 2019 lexus es f sport 33 Thumb large 2019 lexus es f sport 34 Thumb large 2019 lexus es f sport 35 Thumb large 2019 lexus es f sport 39 Thumb large 2019 lexus es f sport 40 Thumb large 2019 lexus es f sport 41 Thumb large lexus es comboshot Thumb large lexus es fsport  00 Thumb large lexus es fsport  01 Thumb large lexus es fsport  03 Thumb large lexus es fsport  05 Thumb large lexus es fsport  11 Thumb large lexus es fsport  12 Thumb large lexus es fsport  13 Thumb large lexus es fsport  15 Thumb large lexus es fsport  16 Thumb large lexus es fsport  20 Thumb large lexus es fsport  24

Zaujímavý Lexus ES má pohon predných kolies a prvýkrát mieri do Európy

Sedan vyššej strednej triedy u nás nahradí model GS.

Lexus ES (Executive Sedan) patrí medzi najstaršie modely v portfóliu luxusnej divízie Toyoty. Debutoval v roku 1989 a jeho hlavným teritóriom je Severná Amerika. Tam ho milujú pre výhodný pomer cena - komfort - rozmery. ES je väčší ako sedan IS, ale len nepatrne drahší a pod kapotou má už v základe 3,5-litrový šesťvalec (najlacnejší Lexus IS poháňa štvorvalec 2,0 l).

Fígeľ sa ukrýva v podvozku. Zatiaľ čo IS je plnohodnotný Lexus s motorom uloženým pozdĺžne a pohonom zadných kolies, ES od nepamäti využíva technický základ z Toyoty Camry. To znamená, že motor má uložený priečne a poháňa predné kolesá. 

Najnovšia, siedma generácia Lexusu ES prichádza aj do Európy a dostala vskutku ťažkú úlohu: nahradiť model GS. Prioritou novinky je bohatý vnútorný priestor a komfort. Na dĺžku meria 4960 mm a rázvor osí kolies dosahuje 2870 mm. Obe miery prekonávajú dosluhujúci Lexus GS.

Tvary štvordverového sedanu vychádzajú z najnovšieho dizajnového jazyka značky Lexus. Cítiť v nich najmä črty vlajkovej lode LS. Auto pôsobí výrazne dynamickejším dojmom ako jeho predchodca, má tradične veľkú masku chladiča, pekne vytiahnuté blatníky a zaoblenú líniu strechy. Zaujímavo pôsobí veko kufra s integrovaným spojlerom. Spojler je však výsadou športovo ladenej výbavy F Sport.

Sympatická je aj ponuka kolies. Japonci zvolili menšie 17- a 18-palcové disky, aby posádke zabezpečili čo najviac pohodlia. Lexus ES je totiž určený aj pre krajiny s menej kvalitnými vozovkami, ako Rusko alebo Čína. Jedine výbava F Sport dostane "devätnástky".

Dominantný prvok v kabíne predstavuje extravagantná palubná doska. Neobvykle vyzerá hlavne prístrojový panel, z ktorého trčia dva otočné ovládače - takzvané tykadlá. Pravé tykadlo slúži ako volič jazdných režimov, ľavým sa vypína trakčná kontrola. Displej multimediálneho systému má uhlopriečku 12,3 palca a listovať v jeho menu môžete prostredníctvom touchpadu medzi prednými sedadlami.

Lexus ES - podobne ako najnovšia Toyota Camry - využíva modulárnu platformu TNGA s vyšším podielom vysokopevnostných ocelí. V tuhom šasi majú adaptívne tmiče dostatočnú oporu, čo prispieva k pohodliu aj na horších cestách. Samozrejmosťou v autách značky Lexus je prvotriedne odhlučnenie kabíny.

Čo sa poháňacích jednotiek týka, v Európe má byť bestsellerom hybrid. Kompletne prepracovaná full hybridná technológia využíva ako základ úplne nový 2,5-litrový atmosférický benzínový štvorvalec. Sekunduje mu kompaktnejší elektromotor, ktorý čerpá energiu z nikel-metal hydridového akumulátora. Akumulátor je ukrytý pod zadnými sedadlami a nezasahuje do batožinového priestoru.

Kombinovaný výkon systému predstavuje 160 kW (218 k) a priemerná spotreba benzínu vraj len 4,7 l/100 km. V tlačovej správe sme sa zatiaľ nedočítali, aký typ prevodovky je použitý v hybridnej verzii - či klasický planétový prevod e-CVT, alebo kombinácia e-CVT so štvorstupňovým meničovým automatom. 

Na vybraných trhoch budú v ponuke aj samostatné benzínové motory, bez hybridnej podpory. Ide o štvorvalec 2,5 VVT-iE so zatiaľ nešpecifikovaným výkonom a o šesťvalec 3,5 VVT-i (183 kW/250 k). Oba sú spriahnuté s osemstupňovou meničovou automatickou prevodovkou. Mimochodom, v Amerike zostáva k dispozícii jediný agregát, a to šesťvalec.

Predaj Lexusu ES odštartuje v decembri tohto roku. Čisto benzínové varianty prídu na trh už v septembri, ale Slovensku sa vyhnú.

Ak vás zaujíma Toyota Camry, prečítajte si TU o najnovšej generácii. Možno príde aj do Európy.