135 19 hyund kampan i range 1140x190px 2

Zomrel Ferdinand Piëch, konštruktér a dlhoročný šéf koncernu VW

Vyvíjal pretekárske špeciály Porsche, pre Mercedes-Benz skonštruoval slávny naftový päťvalec a v Audi presadil zavedenie pohonu všetkých štyroch kolies quattro do sériovej výroby. Najviac ho však preslávili manažérske schopnosti.

Vo veku 82 rokov zomrel Ferdinand Piëch, jedna z ikon automobilového priemyslu. Denník Bild informoval, že Piëch v nedeľu skolaboval v reštaurácii v nemeckom Rosenheime. Po prevoze do nemocnice zomrel. Presná príčina smrti na teraz nie je známa.

Ferdinand Karl Piëch sa narodil 17. apríla 1937 vo Viedni. Vyštudoval strojné inžinierstvo na Polytechnickej vysokej škole v Zürichu, kde zaujal diplomovou prácou na tému vývoj motora pre Formulu 1. Už počas štúdia sa totiž podieľal na stavbe osemvalcového boxera s objemom 1,5 litra pre monopost Porsche 804. 

Piëch zdedil technické nadanie po starom otcovi, Ferdinandovi Porsche. Po štúdiu nastúpil do automobilky Porsche ako konštruktér. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia sa podieľal na vzniku rôznych pretekárskych špeciálov Porsche, vrátane ikonického modelu 917.

Viedenský rodák bol nielen skvelým konštruktérom, ale aj manažérom. Jeho vodcovské schopnosti sa naplno prejavili v rokoch 1993 až 2002, kedy pôsobil ako šéf koncernu Volkswagen Group.

Volkswagen sa začiatkom deväťdesiatych rokov zmietal v kríze. Ferdinand Piëch ho stabilizoval a neskôr nasmeroval k zisku. Prosperita celého koncernu mu umožňovala ďalšie rozširovanie. K značkám Volkswagen, Audi, SEAT a Škoda, postupne pribudli exkluzívne manufaktúry Bugatti, Bentley a Lamborghini. Práve Piëch bol autorom myšlienky vyše tisíckoňového Bugatti Veyron. Za jeho pôsobenia sa Volkswagen Group začal významnejšie zaoberať vývojom a výrobou nákladných automobilov, keď v roku 2000 vstúpil do švédskej značky Scania.

Po deviatich rokoch Piëch opustil pozíciu výkonného riaditeľa Volkswagenu a zamieril do čela dozornej rady. Jeho vplyv na zásadné rozhodnutia bol naďalej veľký. Dôkazom je rok 2006, kedy sa Ferdinand Piëch dostal do sporu so svojím nástupcom na pozícii výkonného riaditeľa, Berndom Pischetsriederom. Pohľad dvoch silných manažérov na ďalší rozvoj firmy sa zásadne líšil. Pischetsrieder ťahal v súboji za kratší koniec a odstúpil.

Už o rok neskôr sa Piëch ako predseda dozornej rady Volkswagenu, nezhodol novým výkonným riaditeľom Martinom Winterkornom. Odmietol mu predĺžiť zmluvu, lenže dozorná rada tentoraz Piëcha prehlasovala. Sklamaný manažér v apríli 2015 odstúpil z pozície predsedu dozornej rady.